تاریخ: آبان 8, 1402 دیدگاه: بدون دیدگاه

کار نکردن QR Code در اندروید

در حال حاضر که همه ما به دنبال راحتی در انجام امور خود هستیم، باید بدانید که انجام برخی امور با استفاده از QR کد انجام می شود. گاهی ممکن است کار نکردن QR Code در اندروید مشکل ساز شود و فرد نتواند به خوبی، کارهایی که دارد را انجام دهد. اما در این مقاله، تمام سعی خود را خواهیم کرد تا با استفاده از راه حل های ارائه شده، بتوانید از QR CODE استفاده کنید.
صحبتی که باید درباره این کدهای QR داشته باشیم، این است که به ما کمک خواهندکرد تا بتوانیم سریع، آسان و فوق العاده ایمن، به اطلاعات اینترنتی بسیاری دسترسی داشته باشیم. به منظور استفاده از QR کد، در برخی از گوشی ها تنها باز کردن گوشی و اسکن نمودن آن کافی است. در نهایت لازم است به لینک مربوطه وارد شوید. بنابراین اگر این اتفاق نیوفتد بایستی در جهت رفع مشکل نامبرده اقداماتی صورت بگیرد.

بررسی ظاهری کد QR

در ابتدای امر، خود کد QR را بررسی نمایید تا از نظر ظاهری دارای هیچ مشکلی نباشد. اگر این کد هیچ مشکلی نداشت، شما هم نباید با در هنگام اسکن آن با مشکل خاصی روبرو شوید. پس کدی که محو شده است و یا ظاهر آن با مشکلاتی روبرو است، به راحتی هم اسکن نمی شود. بنابراین قبل از انجام هر کاری، کد مخصوص QR را بررسی کنید و اگر به تمیزکاری نیاز داشت، حتما این کار را هم انجام دهید. یک مورد دیگر هم که باید به آن توجه داشته باشید، میزان نور موجود در محیط است. زیرا نور زیاد محیط و یا نور کم و ایجاد سایه روی کد هم از جمله دیگر عواملی است که عامل ناخوانایی کد می شوند.

برای تست بیشتر چند QR Code دیگر را اسکن کنید

گاهی با بررسی ظاهری کدهای QR به این نتیجه می رسید که این کد هیچ مشکلی ندارد. اما دوربین شما نمی تواند آن را اسکن کند و محتوای آن را به نمایش بگذارد. به این ترتیب، لازم است تا تلاشی داشته باشید که کدهای QR دیگری را اسکن نمایید. در این شرایط، این اطمینان را کسب خواهید کرد که آیا مشکل از کد مربوطه است و یا این که دوربین شما با مشکلاتی روبرو می باشد. البته یک احتمال دیگر ار هم می توانیم مد نظر داشته باشیم که کد مربوطه منقضی شده باشد.
کدهای مخصوص QR را همراه با مربع هایی سیاه رنگ در داخل پس زمینه سفید طراحی و تولید می کنند. اگر در این تست هم ناموفق بودید و دوربین گوشی هیچ کدی را اسکن نکرد، به دنبال راه حلی برای رفع مشکل در دوربین گوشی خود باشید. اما باز هم نگران نباشید و راه حل های دیگر را هم با دقت مطالعه کنید.

تمیز کردن لنزهای دوربین گوشی

یکی دیگر از راه حل هایی که می توانیم به شما ارائه دهیم تا گوشی بتواند QR کد را بخواند، پاک نمودن لنزهای دوربین است. زمانی که عینک شما کثیف می شود، آن را با یک پارچه نخی تمیز می کنید، دوربین گوشی خود را هم به همین شکل تمیز کنید. اگر روی لنز دوربین، جای اثرانگشت باقی مانده باشد و یا گرد و خاکی روی آن قرار بگیرد، دوربین نمی تواند به درستی کد مربوطه را اسکن کند. بنابراین با تمیز کردن مستمر لنزهای دوربین، می توانید این مشکل را برطرف کنید.

تنظیم فوکوس دوربین برای رفع کار نکردن QR Code در اندروید

گاهی تمام موارد فوق درست است اما باز هم اسکنی صورت نمی گیرد. در این شرایط می توانید فوکوس دوربین خود را بررسی کنید. کاری که باید در این رابطه انجام دهید تا فوکوس تنظیم شود، جلو و عقب کردن گوشی می باشد. سپس بر روی نمایشگر ضربه ای بزنید تا دوربین بتواند فوکوس خود را به شکل خودکار تنظیم نماید.

بررسی برنامه اسکن و دوربین گوشی

تنها برخی از گوشی ها هستند که با باز کردن دوربین خود گوشی، می توانند نسبت به اسکن کد مخصوص بپردازند. پس ابتدای امر این موضوع را برای خود مشخص کنید که آیا دوربین گوشی توانایی اسکن کردن کدهای نامبرده را دارد یا خیر! جهت کسب اطلاع از این مورد، ابتدا بر روی قسمت تنظیمات دوربین ضربه ای بزنید و سپس گزینه QR CODE را بررسی نمایید. این دکمه باید روشن باشد تا بتواند اقدامات مورد نظر را اجرا کند.

استفاده از برنامه کاربردی گوگل لنز برای اسکن QR Code

این برنامه می تواند به راحتی تمامی کدهای QR را شناسایی کرده و لینک مربوط به آن ها را باز کند. برنامه را باز کنید و دوربین را به سمت کد مخصوص بگیرید تا آن را بخواند و لینک را باز کند. برنامه کد را شناسایی کرده و به صورت خودکار وارد لینک آن می شود. این برنامه در اکثر گوشی های هوشمند وجود دارد اما اگر آن را مشاهده نکردید، می توانید آن را دانلود کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. البته برنامه های بسیار زیادی هستند که می توانید با دانلود آن ها و نصب در گوشی، نسبت به اسکن QR CODE بپردازید.

مشاهده و بررسی فضای مخصوص ذخیره سازی دوربین

یکی دیگر از دلایلی که این برنامه کار نکند، عدم وجود حافظه خالی می باشد. بنابراین اجازه ندهید که حافظه گوشی شما پر شود. برخی از فایل هایی که به آن نیاز ندارید را پاک کنیدو همینطور حافظه کش گوشی را هم خالی نمایید. در نهایت می توانید با یک بار ری استارت کردن گوشی، تمامی برنامه هایی که در پس زمینه باز هستند را ببیندید. به این ترتیب، فضایی که برای برنامه های حیاتی نیاز دارید، خالی خواهد شد.
در صورتی که تمامی روش های فوق را اجرا کردید، اما باز هم نتوانستید، کد مربوطه را باز کنید، دیگر لازم است به یک کارشناس مراجعه کنید. ممکن است گوشی با یک ایراد سخت افزاری روبرو باشد که باید هرچه سریع تر آن را حل کنید تا بتوانید کارها و امورات خود را انجام دهید. بنابراین در صورت بروز همچنین مشکلاتی و یا این که دیگر نتوانستید آن را به راحتی حل کنید، حتما از افرادی کمک بگیرید که می دانید در این حوزه، سررشته دارند. به این ترتیب، مشکل شناسایی می شود و در جهت رفع آن نیز اقداماتی صورت می گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای