تاریخ: آبان 25, 1402 دیدگاه: بدون دیدگاه

رفع مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی موبایل

هر تلفن همراهی از توانایی منحصر به فرد و خاص خود برخوردار است اما تمامی گوشی ها باید قابلیت برقراری ارتباط و مکالمه را داشته باشند. این توانایی در واقع با کمک سیم کارت وجود دارد. بنابراین اصلی ترین نقش توسط سیم کارت ایفا می شود. پس با این اوصاف، اگر سیم کارت توسط گوشی خوانده نشود، مشکلات اساسی برای کاربران به همراه خواهد داشت. در حقیقت، هر کاربری حداق یک بار با مشکل عدم خواندن سیم کارت در گوشی خود روبرو شدند. مشکلاتی وجود دارند که عامل اصلی این موضوع می باشند و می توانید با راه حل های متفاوت، این مشکل را رفع نمایید.

اولین اقدامات در زمان عدم شناسایی سیم کارت توسط گوشی

در صورتی که سیم کارت را وارد تلفن همراه خود کردید، اما به درستی کار نکرد و با پیغام خطایی در آن روبرو شدید، معمولا باید اقدامات زیر را انجام دهید که عبارتند از:

  • با توجه به این موضوع که طرح رجیستری اجرایی شده است، ابتدا اصالت گوشی خود را بررسی نمایید. در صورتی که گوشی خود را به تازگی خریداری کرده اید، لازم است مراحل مرتبط با انتقال مالکیت گوشی و همینطور فعال سازی آن را به طرز صحیحی انجام دهید.
  • گوشی را خاموش کنید تا بتوانید سیم کارت را از آن خارج کرده و مجددا جای گذاری کنید.
  • در صورت وجود مشکل، می توانید سیم کارت دیگری را امتحان کنید تا از سلامت سیم کارت خود مطمئن شوید.
  • اگر گوشی خریداری شده از قابلیت دو سیم کارته بودن برخوردار است، سیم کارت را بر روی اسلات دیگر قرار دهید و نتیجه به دست آمده را مجددا مورد بررسی قرار دهید.

دلایل عدم شناسایی وجود سیم کارت در گوشی

با توجه به اقدامات اولیه بالا، اگر باز هم مشکلی در خواندن سیم کارت وجود داشت، بایستی دلایل اصلی آن را بررسی نمایید. دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند منجر به عدم خواندن سیم کارت شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • شاید علت اصلی نخواندن سیم کارت توسط گوشی، بد جا زدن آن بوده و یا این که سیم کارت مورد نظر معیوب باشد.
  • پانچ نمودن سیم کارت گاهی منجر به عدم خوانش آن توسط گوشی می شود.
  • اسلات سیم کارت دارای مشکلات سخت افزاری است.
  • اگر گوشی خود را فلش کردید و رام آن را تعویض نمودید هم می تواند عامل نخواندن سیم کارت محسوب شود.
  • شبکه به شکل خودکار تنظیم نمی شود.
  • سیم کارت به صورت قانونی رجیستر نشده است.

راه حل رفع مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی اندروید و آیفون اپل

در این قسمت تصمیم داریم تا 20 راه حل را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید بر اساس آن ها، مشکل عدم شناسایی سیم کارت را در تلفن همراه خود حل نمایید. این موارد را می توانیم به شرح ذیل بیان نماییم و عبارتند از:

ریستارت نمودن گوشی مورد نظر

در صورتی که پس از روشن کردن گوشی، سیم کارت را به آن وارد کرده اید، لازم است یک دور آن را خاموش روشن کنید تا گوشی بتواند سیم کارت جدید را شناسایی نماید. در این زمان، برخی از گوشی های اندرویدی هم هستند که تا خاموش روشن نشوند، قابلیت شناسایی و تشخیص سیم کارت های جدید را ندارند.

خارج نمودن باتری در صورت وجود این قابلیت

در صورتی که توانایی خارج نمودن باتری از گوشی را دارید، آن را همراه با سیم کارت از گوشی خارج کنید. مدت زمان حداقل 30 ثانیه را صبر کنید سپس نسبت به جایگذاری آن در تلفن همراه خود اقدام نمایید.

قرارگیری سیم کارت در جای اصلی خود را بررسی کنید

شیوه قرارگیری سیم کارت داخل اسلات گوشی اهمیت بالایی دارد. بنابراین اگر به درستی در این مکان قرار نگیرد، سیم کارت شناسایی نمی شود و باید جای آن را با دقت بالایی درست کرد.

انتخاب اپراتور شبکه به شکل دستی

در صورت تغییر شبکه به هر دلیلی، ممکن است تنظیمات مورد نظر قطع شوند. پس می توانید اپراتور را به شکل دستی انتخاب کنید تا مشکل حل شود.

تغییر شبکه های تلفن همراه با خودکار

از داخل تنظیمات گوشی، وارد منوی اصلی شوید و شبکه های تلفن همراه را بر روی گزینه خودکار قرار دهید. در این صورت است که می توانید مشکل عدم خواندن سیم کارت را حل نمایید.

تمیز نمودن سیم کارت و محل قرارگیری آن

سیم کارت را با دقت بالایی مورد بررسی قرار دهید تا قسمت طلایی دچار خرابی و یا کثیفی نشده باشد. در صورت مشاهده کثیفی، بهتر است با یک پارچه نرم و الکل آن را تمیز کنید.

تعویض سیم کارت

در صورتی که خود اقدام به برش سیم کارت خود نمایید، گاهی منجربه سوختن آن می شود. در این حالت، سیم کارت را باید تعویض کنید زیرا سوخته است و کارایی مورد نظر را دارا نمی باشد.

خارج کردن سیم کارت از گوشی و جای گذاری مجدد آن

زمانی که تصمیم به خارج کردن سیم کارت از گوشی خود دارید، حتما گوشی را خاموش کنید تا هیچ مشکلی در عملکرد گوشی به وجود نیاید و سیم کارت هم دچار اختلالاتی نگردد.

روت نمودن گوشی

یکی دیگر از روش های حل مشکل عدم خوانش سیم کارت، روت کردن گوشی است. پس از انجام این کار، آن را ریستارت کنید تا بتواند خود را بازسازی کند.

تست سیم کارت

اگر سیم کارت همراه اول دارید، یک سیم کارت دیگر از همین اپراتور را داخل گوشی خود قرار دهید و از پشتیبانی آن مطمئن شوید. تمامی شرایط سیم کارت را بررسی کنید و اگر هیچ مشکلی در کار نبود، احتمال زیاد گوشی مورد نظر سالم است و سیم کارت دارای اشکال است که بایستی رفع گردد.

فعال سازی و غیرفعال کردن حالت هواپیما

حالت هواپیما تمامی ارتباطات رادیویی را قطع می کند، پس به بررسی آن بپردازید. یک بار آن را روشن و مجددا خاموش نمایید.

کش اندروید خود را پاکسازی کنید

کش اندرید می تواند حجم زیادی از فضا را درگیر کند پس باید آن را پاکسازی نمایید.

بررسی جای سیم کارت از نظر خرابی و شکستگی

نسبت به بررسی جای سیم کارت گوشی بپردازید تا اگر دچار شکستگی و یا خرابی شده است، آن را برطرف کنید.

مکان خود را تغییر دهید

گاهی در آن مکانی که قرار دارید، آنتن کم است و یا اصلا آنتن دهی ندارد. بنابراین جای خود را تغییر دهید تا بتوانید آنتن جدید دریافت دارید.

تماس با مرکز مشتریان

در صورت مواجه شدن با عدم خواندن سیم کارت، با مرکز تماس مشتریان ارتباط برقرار کنید و مشکلی که در این زمینه دارید را مطرح نمایید.

حذف نرم افزارهای مشکل ساز

گوشی خود را در حالت SAFE MODE قرار دهید و برای مدت زمان 2 ساعته از آن استفاده کنید. در صورتی که مشکل آنتن دهی سیم کارت در این مدت حل شد، می توانید به این فکر کنید که یکی از نرم افزارها، این مشکل را به وجود آورده است. اگر خوتان به نرم افزاری شک دارید، ابتدا آن را پاک کنید. در صورت عدم حل مشکل، سراغ سایر نرم افزارها بروید.

بازنشانی به اطلاعات کارخانه

در صورتی که تمامی راه حل ها را اجرا کردید، اما باز هم با مشکل عدم خواندن سیم کارت در گوشی روبرو شدید، بهترین کار این است که آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

به روزرسانی اندروید و یا سیستم عامل گوشی

به تنظیمات گوشی بروید و آن را از نظر به روزرسانی بررسی نمایید. در صورتی که این به روزرسانی موجود است، در جهت ارتقا آن اقدامی داشته باشید.

قرار دادن تنظیمات شبکه به حالت پیش فرض

با اجرای این تنظیمات، گوشی شما به حالت پیش فرض کارخانه باز می گردد. بنابراین لازم است تنظیمات را اجرا کنید تا شاید نتیجه ای از این طریق گرفتید.

تعویض گوشی

دیگر مرحله آخری که می توانیم برای شما بازگو کنیم، این است که گوشی خود را تعویض کنید. اگر گوشی با مشکلات و آسیب های فیزیکی روبرو شده است یا آب به داخل آن نفوذ کرده، بهتر است هرچه سریع تر نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنید. در صورتی که هیچ یک از این راه حل ها کارساز نبودند با تعمیرکار مشورت کنید. اگر باز هم به نتیجه ای نرسیدید، اعصاب خود را خورد نکنید و گوشی خود را تعویض نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای