تاریخ: آبان 12, 1401 دیدگاه: بدون دیدگاه

همه چیز در مورد مونوپاد

در این مقاله همه چیز در مورد مونوپاد را مورد بررسی قرار می دهیم. همزمان با بالا گرفتن هیجانات عکاسی به صورت سِلفی در جای‌جای جهان، بازار لوازم جانبی که به منظور گرفتن عکس های باکیفیت تر ایجاد شده بود، گسترش پیدا کرد. یکی از این وسایل مونوپاد می باشد.

مونوپاد، لذّت بخش ترین وسیله برای آن دست از افرادی است که علاقه ی بسیاری به عکس های سِلفی دارند. عکس سِلفی که این روزها به خوبی جایگاه خود را بینابین کاربران به دست آورده است، برای بهتر شدن نیازمند مونوپاد هستند.

مونوپاد را بیشتر بشناسید!

مونوپاد MONOPOD از دو کلمه MONO به معنی خود و یا تک نیز POD به معنای دسته و یا میله تشکیل شده است. آن نیز، یک وسیله ساده است که با آن شما می توانید عکس های سِلفی بی‌اندازید. تمامی ما با نمونه عکس سِلفی در شبکه های اجتماعی گوناگون روبه‌رو شده ایم.

گاهاً هم خودمان عکس سِلفی از خود گرفته و در گستره ی فضای مجازی مورد استفاده قرار داده ایم. اغلب اندازه ی میله یک مونوپاد به صد و ده سانتی متر می رسد. البته برخی از مونوپادهای حرفه ای تر طول میله ی بلندتری را دارند. به عبارتی این وسیله به کاربران کمک می نماید که با نصب موبایل و یا دوربین خود برروی آن بتوانند با استناد به طول میله آن و اندازه دست فرد، عکس هایی از فاصله طولی حداقل یک متر الی ده متر از خود تهیه کنند.مونوپاد را بیشتر بشناسید!-moboniaz.com

همه چیز در مورد مونوپاد و اجزای تشکیل دهنده MONOPOD؛

 • گیره مونوپادها:

گیره مونوپادها به عبارتی همان گیره ای می باشد که به واسطه ی فک های قرار گرفته می تواند گوشی و یا دوربین را بگیرد. به عبارتی آن ها را ثابت نگاه می دارد تا شما بتوانید با آن از خود عکس تهیه کنید. این گیره ها حالت چرخشی هم می گیرند.

 • دسته و یا میله مونوپادها:

دسته مونوپاد با استناد به نوعی که دارند می تواند در ابعاد متغییر باشند و اغلب از بیست سانتی‌ متر شروع شده و تا به صد و پنجاه سانتی متر می رسد. اغلب دسته و یا میله مونوپاد دارای جنس فلز سبک چون آلومینیوم است و چون آنتن رادیو و یا تلویزیون های قدیمی می تواند جمع بشود.

 • شاتر و یا کنترل بلوتوثی MONOPOD مونوپاد :

این شاتر به واسطه ی بلوتوث با گوشی جفت خواهد شد و می تواند گوشی را از راه دور هم مدیریت بنماید و عکس بگیرد. گاهاً هم تصاویر را زوم بنماید و…! در برخی از مدل ها این شاتر در بخش دسته گوشی قرار می گیرد.

همه چیز در مورد مونوپاد و اجزای تشکیل دهنده MONOPOD؛-moboniaz.com

مونوپاد به دو قسم کلّی دسته بندی می شود؛

 • مونوپاد معمولی با شاتر دستی:

در بعضی از مدل های ساده و ارزان قیمت تر، دکمه های شاتر برروی دسته های آن جای گرفته اند. در نزدیکی های گیره ی نگهدارنده ی گوشی، یک سیم کوچک به چشم می خورد که به گوشی شما وصل خواهد شد. این قبیل از مونوپادها ارزان قیمت هستند. ولی یک ضعف بسیار بزرگ دارند که امکان دارد زمانِ فشار دادن دکمه شاتر دست شما لغزیده و عکس شما به کل خراب شود.

 • مونوپاد حرفه ای با شاتر بلوتوثی:

حال آن که مونوپاهای بلوتوثی به نسبت نوع ساده آن از نظر قیمتی گران تر می باشند.‌ ولی به لحاظ راحتی کاربرد بسیار بالایی دارند. مونوپاد بلوتوثی حاوی دو مدل است. در یک نمونه آن کنترلر بلوتوث به دسته وصل است و در یک نمونه دیگر از میله جدا می باشد و شما در زمان استفاده بایستی آن را با گوشی خود همگام نمایید.

برروی کنترل های بلوتوث اغلب چند دکمه دیده می شود که برای تنظیمات عکاسی و میله می‌ باشد. این مدل مونوپادها هم برای گوشی اندروید و هم IOS کاربری دارد. برخی از کنترل های آن از دکمه زوم هم برخوردار هستند ولی این دکمه برای بیشتر کاربران معمولی کاربرد چندانی ندارد. برای گرفتن عکس سِلفی باکیفیت‌ بهره‌گیری از کنترل بسیار توصیه می گردد. چرا که عکس های باکیفیتی به شما خواهد داد.

نگاهی به ویژگی های یک مونوپاد خوب!

با استناد به قابل حمل بودن، مونوپاد خوب باید دارای وزن مناسب و ابعادی جمع و جور باشد. در این هنگام شما به راحتی می توانید آن را جابه‌جا بنمایید. از سویی مونوپادها بهتر است از امکان تغییر سایز به صورت کِشویی برخوردار باشند. ممکن است شما بعد از گذشت مدّت زمانی نه چندان طولانی گوشی خود را عوض کنید یا تنها استفاده کننده از مونوپاد نباشید. پس بهتر است یک مونوپادی را انتخاب بنمایید که مناسب اکثر گوشی های تلفن همراه و دوربین دیجیتال باشد. سعی کنید نمونه ای را انتخاب بنمایید که جنس بدنه آن از آلومینیوم باشد و شما بتوانید به راحتی برای هر زاویه ای آن را تنظیم کنید. نهایتاً از پیچ های محکمی هم برخوردار باشد.

برخی از مهم ترین توصیه ها در راستای خرید مونوپاد:

 • به منظور خرید این وسیله به هیچ عنوان برند خاصی را در نظر نگیرید.
 • بیشتر به قابلیت و توانایی های یک مونوپاد توجه کنید.
 • به همان شکل که در قسمت فوقانی به این مسئله اشاره کردیم، با توجه به نوع استفاده خود از این وسیله، نوع آن را انتخاب بنمایید.
 • از مونوپاد تهیه شده به خوبی نگهداری کنید. همانطور که در مورد مونوپاد گفتیم، جنس فلز میله های آن از آلومینیوم است پس امکان دارد در اثر فشار، دچار خرابی بشود.
 • حتماً به هنگام تهیه مونوپاد آن را با گوشی تلفن همراه خود امتحان کنید.
 • در زمان خرید مونوپادهای بلوتوثی حتماً چند عدد باطری اضافی برای قسمت شاتر آن تهیه کنید.
 • به هنگام گرفتن عکس حتماً تایمر و یا همان زمان سنج را تنظیم بنمایید. این گونه از لغزش های احتمالی پیش گیری می کنید.

امیدواریم اطلاعات بیان شده برای شما مفید و مؤثر واقع شده باشد و همه چیز در مورد مونوپاد را به خوبی یاد گرفته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای