تاریخ: آبان 10, 1401 دیدگاه: بدون دیدگاه

نسل های مختلف تایپ سی

USB – C استاندارد نوین برای شارژ و انتقال داده ها به شمار می رود. هم اکنون این استاندارد در دستگاه هایی چون؛ گوشی تلفن همراه، تبلت و حتی لپ تاپ جای گرفته است. با گذر روزها تقریباً به هرچیزی که در حال حاضر از رابط های یو‌اِس‌بی قدیمی تر و بزرگ تر بهره می گیرد، استاندارد USB – C نیز افزوده می شود. با مشخصات نسل های مختلف تایپ سی بیشتر آشنا شویم.

مشخصات USB – C :

مشخصات USB – C برای نخستین بار طی سال ۲۰۱۴ انتشار پیدا کرد. ولی طی سال ۲۰۱۷ این تکنولوژی به کار گرفته شد. در حال حاضر این استاندارد در حال بهبود و البته پیشروی است تا بتواند نه تنها جایگزینی برای استانداردهای قدیمی USB بلکه استانداردهای دیگر چون؛ Thunderbolt نیز Display port باشد. حتی برخی از آزمایشات در حال انجام است تا یک استاندارد صوتی یو‌اِس‌بی نوین بر پایه USB – C تحت عنوان جایگزینی بالقوه برای جک صوتی ۳.۵ میلی متری به دست آورند. USB – C تماماً با استانداردهای نوین دیگر چون ۳.۱ یو‌اِس‌بی جهت سرعت هایی بیشتر و USB POWER DELIVERY جهت بهبود انتقال انرژی به واسطه ی اتصالات USB نیز انطباق دارد. این نوع از استاندارد کانکتورهایی با طراحی تماماً متفاوت و البته نوین را ارائه می دارد.

moboniaz.com-مشخصات USB – C

با USB TYPE – C بیشتر آشنا شوید:

یو‌اِس‌بی TYPE – C از یک کانکتور فیزیکی نوین و کوچک استفاده می کند. ابعاد آن حدوداً به ابعاد یک کانکتور Micro USB نزدیک است. کانکتور USB – C می تواند از خصوصیات استانداردهای نوین یو‌اِس‌بی چون USB 3.1 به منظور انتقال داده های سریع و USB PD پشتیبانی نماید‌.

در واقع استاندارد تایپ سی به فرآیند ساخت کانکتور‌های حاوی شکل های گوناگون پایان خواهد داد. استاندارد تایپ سی یک اتصال جدید را ارائه می دارد که بسیار کوچک است و ابعاد آن حدوداً یک سوّم یک کانکتور یو‌اِس‌بی TYPE – A قدیمی می باشد. در واقع تایپ سی یک استاندارد اتصال واحد است که هر دستگاهی بایستی بتواند از آن بهره گیرد. جهت بهره گیری از خصوصیات اتصال تایپ سی تنها شما به یک کابل نیاز خواهید داشت.

خواه حیطه ی بهره گیری شما متصل نمودن یک لپ تاپ به هارد دیسک باشد و یا گوشی هوشمند را بخواهید شارژ نمایید. کانکتور‌ تایپ سی به قدری کوچک است تا در یک دستگاه تلفن همراه با ضخامتی کم نیز واقع گردد. ولی در عین حال به اندازه کافی هم قدرتمند است تا تمامی لوازم جانبی مدّنظر را به لپ تاپ شما وصل نماید.

انواع یو‌اِس‌بی سی دارای چه ویژگی هایی هستند!

انواع USB – C دارای ویژگی هایی هستند که نسبت به نسخه های پیشین تایپ سی منحصر به فرد می باشند. به عنوان نمونه؛ کابل تایپ سی به حالت متقارن است. یعنی دیگر لازم نخواهد بود کابل و یا کانکتور‌ را چندین مرتبه به منظور پیدا نمودن جهت درست چرخش دهید.

اتصال تایپ سی، اتصالی خواهد بود که بیشتر دستگاه های کنونی باید از آن بهره گیرند. از این جهت شما ملزم نخواهید بود تعداد بسیاری کابل USB متنوع، با اشکال مختلف را برای دستگاه خود نگهداری کنید. علاوه بر این دیگر درگاه های بزرگی هم نخواهید داشت که فضای غیرضروری را در دستگاه های کوچکتر به خود اختصاص دهد.

انواع یو‌اِس‌بی سی دارای چه ویژگی هایی هستند!-moboniaz.com

نسل های مختلف تایپ سی و تفاوت موجود میان آن ها:

تا به حال نسخه های ۳.۱ یو‌اِس‌بی، ۲.۰ یو‌اِس‌بی که دو نسل یک و دو از آن وجود دارد، نسخه های تایپ سی محسوب می شوند. تفاوت اصلی موجود میان این دو نسخه، سرعت انتقال داده ها است. همچنین در مقدار جریان خروجی هم، انواع گوناگون تایپ سی متفاوت می باشند. مقدار جریان خروجی در کابل های تایپ سی از دو الی پنج آمپر به صورت متغییر است.

البته که طبیعتاً هرچقدر جریان بالاتر برود، سرعت شارژ هم بالاتر خواهد رفت. نرخ انتقال داده ها در نسخه های تایپ سی ۲.۰ یو‌اِس‌بی،‌ تا به چهارصد و هشتاد مگابایت بر ثانیه است. حال آن که در ۳.۱ یو‌اِس‌بی نسل یک تا به پنج گیگابایت و در نسل دوّم آن تا به ده گیگابایت داده را در ثانیه انتقال خواهد داد.

ارتباط موجود میان USB PD  نیز USB TYPE – C

مشخصات موجود در USB PD نیز با USB TYPE – C ارتباطات نزدیکی دارد. هم اکنون یک اتصال ۲.۱ یو‌اِس‌بی تا به ۲.۵ وات توان را مهیا می سازد که برای شارژ نمودن تلفن و یا تبلت شما کفایت می کند. ولی USB PD پشتیبانی گردیده به واسطه ی USB – C این توان را به صد وات افزایش خواهد داد. این گونه کابل ها دو جهته خواهند بود. یعنی آن که یک دستگاه می تواند برق را هم ارسال بنماید و هم آن را دریافت کند.

این نیرو را می توان به صورت همزمان با انتقال داده به واسطه ی اتصال توسط دستگاه منتقل نمود.  این قبیل از انتقال حتی به شما امکان خواهد داد لپ تاپ خود را شارژ نمایید که غالباً به حدود شصت وات نیاز دارد.

دوستان عزیز امیدواریم که اطلاعات ارائه شده از تفاوت نسل های مختلف تایپ سی برای شما مفید و مؤثر واقع شده باشد. حال شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای