تاریخ: آبان 6, 1401 دیدگاه: بدون دیدگاه

سامسونگ A72 بخریم یا گلکسی A52؟

گوشی های سامسونگ A72 و A52 دو عضو نورسیده خانواده A50  نیز A70 می باشند‌. اعضای این دو خانواده بدان قدر مورد استقبال واقع شده اند که سامسونگ دلش نمی آید به همین زودی ها دست از سر آن ها برداشته و بازهم یک عضو دیگر به هر خانواده خود افزوده است. اعضای تازه وارد هنوز به بازار ایران نرسیده کلّی به خود طرفدار دیدند. هر دو گوشی نام برده شده از نظر ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند. از نظر رنج قیمتی هم نزدیک به هم می باشند. به همین خاطر است که افراد بسیاری میان این دو گزینه و انتخاب آن ها به مشکل می خورند و می پرسند سامسونگ A72 بخریم یا گلکسی A52؟

ما در این مطلب ویژگی این دو نمونه از گوشی های برند سامسونگ را به شما معرفی خواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

مقایسه A72 با A52 از نظر طراحی و بدنهِ خود:

این دو گوشی از نظر ظاهری بسیار شبیه به همدیگر هستند. به گونه ای که چنانچه که شما عکس هریک را به صورت جداگانه ببینید، تشخیص نخواهید داد کدام یک A72  است و کدام A52. ولی اگر که عکس آندو را با همدیگر ببینید، متوجه خواهید شد که A72 اندکی بزرگ تر است و اگر دو گوشی را از نزدیک دیده و در دست بگیرید می فهمید که حتی A72 سنگین تر هم هست.

A72 با اندازه 8.4×77.4×165 میلیمتر و وزن دویست و سه گرم از A52 با اندازه 8.4×75.1×159.9 میلیمتر با وزنی بالغ بر صد و هشتاد و نه گرم، پانزده گرم سنگین تر می باشد. از بقیه ی زوایا از این جهت با یکدیگر تفاوتی را ندارند. هردو گوشی نام برده شده حاوی درب پشت پلاستیکی و محافظ گوریلا گلس برروی اِل‌سی‌دی می باشند.

طراحی دوربین سِلفی و برآمدگی‌ دوربین پشتی همانند همدیگر است. حتی رنگ بندی آندو هم با همدیگر تفاوتی ندارد. مشکی، بنفش، سفید و آبی! پس از نظر طراحی ظاهری اگر که شما عزیزان از طرفداران گوشی های سبک وزن هستید و یا دستان ظریفی دارید، انتخاب سامسونگ A52 می تواند بهتر به نظر رسد.

مقایسه A72 با A52 از نظر صفحه نمایشگر:

صفحه نمایشگر هردو گوشی سوپر آمولد می باشد. جای تعجبی هم وجود ندارد. زیرا سامسونگ سالها است گوشی های میان رده به بالای خود را به نمایشگرهای سوپر آمولد تجهیز می نماید. از این جهت تا به این قسمت می دانید که نمایشگر هردوی گوشی ها در کیفیت ارائه تصویر منحصر به فرد می باشند.

از نظر ابعاد، صفحه نمایشگر A72 دقیقاً ۰.۲ اینچ از نمایشگر A52 بزرگتر می باشد. هردوی آن ها حاوی رزولوشن ۱۰۸۰ در ۲۴۰۰ پیکسل بوده ولی چون نمایشگر A72 بزرگتر است، تراکم پیکسلی در آن به نسبت A52 کمتر می باشد. البته که این اختلاف بسیار کم بوده و با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست.

نکته جالب توجه در این قسمت این می باشد که A52 نسخه پنج جی حاوی نرخ به روز رسانی صد و بیست هرتز است. حال آن که A72 از نرخ به روز رسانی نود هرتز پشتیبانی می نماید.  البته تفاوت موجود میان نود هرتز و صد و بیست هرتز چندان هم قابل لمس نیست ولی به هرحال از این منظر A52 سرتر به نظر می رسد. هردو گوشی از نظر نور روشنایی شما را با مشکل روبه‌رو نخواهند کرد بنابراین شما با حداکثر روشنایی ۸۰۰ نیت حتی می توانید محتواهای داخل گوشی خود را زیر نور خورشید ببینید‌.

در این قسمت چنین به نظر می آید تنها اختلاف میان ابعاد نمایشگر می تواند ملاک انتخاب واقع شود. پس اگر که شما اهل تماشای فیلم یا سریال هستید و یا کلاً طرفدار گوشی با صفحه نمایش بزرگ می باشید A72 می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد‌.

مقایسه A72 با A52 از نظر صفحه نمایشگر-moboniaz.com

به لحاظ قیمت صفحه نمایشگر سامسونگ A72  بخریم یا گلکسی A52؟

ممکن است با دیدن این جمله متعجب شوید‌. زیرا این مورد را اغلب در وب سایت ها یا منابعی دیگر نمی بینید. ولی ما می خواستیم شما را کمی تخصصی تر با این موضوع آشنا بنماییم. ماجرا از این قرار است که متداول ترین خرابی گوشی های موبایل؛ شکستن و یا سوختن صفحه نمایشگر گوشی، نفوذ آب به درون آن گاهی الکل که این روزها بسیار رخ می دهد، است.

جالب است بدانید که گران قیمت ترین قطعه تشکیل دهنده گوشی سامسونگ همین صفحه نمایشگر می باشد. پس اگر که شما قیمت صفحه نمایشگر گوشی را ندانید امکان دارد با دیدن قیمت آن شوکه گردید. پس توصیه ما این است که در زمان خرید گوشی کوتاه نگاهی هم به قیمت اِل‌سی‌دی آن داشته باشید.

مقایسه A72 با A52 به لحاظ پردازنده و کارکرد؛

در این قسمت از آن سوی که دو نسخه 4G نیز 5G از A52 ارائه شده است چنانچه که بخواهیم نسخه 4G گوشی A52 را با A72 که تنها یک نسخه 4G دارد، مقایسه نماییم. باید چنین بگوییم که هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند. هردوی آن ها از پردازنده 720G بهره می گیرند که از خوبان پردازنده ها به شمار می رود. بهتر است بگوییم که حتی نسخه ی 5G گوشی A52 پای خود را فراتر گذاشته است و با یک پردازنده اسنپدراگون 750G ارائه گردیده است. به لحاظ مقایسه دو پردازنده حقیقتاً که عملکرد خوبی دارند و چنانچه اهل بازی نمودن هستید، احتمالاً می تواند رضایت شما را به خود جلب بنمایند.

مقایسه A72 با A52 به لحاظ دوربین؛

از نظر دوربین گوشی های نام برده شده دو تفاوت بسیار مهم با همدیگر دارند. کمپانی سامسونگ برای A72 سنگ تمام گذاشته است و این گوشی را به یک لنز تله فوتو هشت مگاپیکسلی تجهیز نموده است این دوربین به شما اجازه می دهد تا به سه برابر بدون افت کیفیت برروی سوژه زوم بنمایید‌. در واقع این ویژگی را ما برروی گوشی های پرچمدار شاهد بودیم که حال A72 با وجود آن فخر فروشی می کند. البته که گوشی A52  هم چندان بی نصیب نمانده است و در مقابل محرومیت از لنز تله فوتو از سنسور تشخیص عمق پنج مگاپیکسلی استفاده می کند. دوربین اصلی هر دو 64 مگاپیکسل است و عکس های تهیه شده با آن کاملاً شفاف و واضح خواهد بود. دوربین جلو هم 32 مگاپیکسل بوده و می تواند از شما تصویر خوبی تهیه کند. در این قسمت تنها ملاک ما همان لنز تله فوتو است. پس اگر که علاقه وافری به زوم نمودن دارید دوربین گوشی A72 می تواند شما را خشنودتر کند.

مقایسه A72 با A52 به لحاظ دوربین-moboniaz.com

مقایسه A72 با A52 به لحاظ باتری؛

بهتر است این گونه بگوییم که گوشی A52 نسبت به A72 با پانصد میلی آمپر اختلاف ضعیف تر عمل می نماید. درست است که صفحه نمایشگر A72 بزرگتر بوده و به طبع شارژ بیشتری را هم مصرف خواهد کرد. ولی نرخ نوسازی صد و بیست هرتزی در A52 مصرف شارژ بیشتری دارد. پس بهتر است بگوییم حتی اگر یک ساعت بیشتر استفاده نمودن از گوشی برای شما اهمیت دارد، A72 انتخاب کنید.

بالاخره سامسونگ A72 بخریم یا گلکسی A52؟

اگر که شما هنوز هم نتوانستید میان دو گزینه معرفی شده یکی را انتخاب کنید، بهتر است به جمع بندی ما توجه داشته باشید. مهم ترین تفاوت میان این دو گوشی در ابعاد، صفحه نمایشگر، پردازنده و دوربین خلاصه می شود. پس فکر کنید که الویت شما چه می باشد؟ اگر که این اختلاف ناچیز ابعاد نمایشگر و زوم سه برابری دوربین برای شما چندان هم مهم نیست، توصیه می کنیم نسخه 5G گوشی A52 را انتخاب کنید. چرا که هم سبک تر و هم خوش دست تر است و هم قیمت مناسب همراه با پردازنده قوی را برای شما به ارمغان می آورد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای