تاریخ: مارس 2, 2023 دیدگاه: بدون دیدگاه

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی

بسیاری از افراد در زمان مراجعه جهت خرید دستگاه بخور سرد و گرم، دچار سردرگمی می شوند زیرا نمی دانند که تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی در چیست و کدامیک برای آن ها مناسب تر است. اگر به ظاهر آن ها توجه داشته باشید، هر دوی این دستگاه ها، یک کار مشخص را انجام می دهند. تنها تفاوت ظاهری، میزان دمای رطوبتی است که تولید می کنند. اما در کنار آن هم می توانیم به تفاوت فاحش قیمتی این دو با یکدیگر اشاره داشته باشیم.
تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی در چیست؟ هزینه برای کدامیک از آن ها بهتر است؟ یا این که کدام نوع از دستگاه بخور برای شرایط من مناسب تر است؟ از آن دسته سوالاتی هستند که باید پاسخی صریح و روشن برای آن ها پیدا نمود. در صورت یافتن پاسخ درست سوالاتی که در بالا درج شده است، بدون شک می توانید یک خرید خوب را برای خود رقم بنزید.

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی

در ظاهر، مهم ترین تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی، در دمای بخار تولیدی آن دو است. اما لازم است این را هم بدانید که هر دو دستگاه مورد نظر با توجه به نوع عملکرد و همینطور سایر ویژگی های آن ها با یکدیگر تفاوت هایی اساسی دارند. البته هرکدام از دستگاه های فوق، می توانند قابلیت های بی شماری دیگری هم داشته باشند. یا حتی برخی از مدل ها به صورت شارژی تولید می شوند و قابلیت حمل دارند.

دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی

مهم ترین تفاوت های بخور سرد و گرم عبارتند از:

 • در دستگاه بخور گرم، پس از این که آب به 100 درجه رسید، یک نوع بخار گرم تولید و وارد هوا می شود. استفاده از آن در فصول سرد سال می تواند بسیار دلچسب باشد. اما معمولا از دستگاه بخور سرد، در فصول گرم سال استفاده می نمایند.
 • صدایی که دستگاه بخور گرم تولید می کند، بسیار بیشتر از بخور سرد است.
 • دستگاه بخور گرم از قدیمی ترین تکنولوژی برخوردار است در حالی که بخور سرد، جدیدترین تکنولوژی را دارا می باشد. روش اولتراسوند که با توجه به آن، ذرات کوچکتری از بخار آب پدید می آید. این احتمال وجود دارد که ذرات فوق، به مجاری تنفسی راحت تر وارد شوند در نتیجه اثربخشی بالاتری داشته باشند.

دستگاه های بخور سرد هم به شکل های پروانه ای، تبخیری و اولتراسونیک تولید می شوند که قابلیت های آن ها با یکدیگر فرق دارد. به عنوان مثال دستگاه های بخور سرد تبخیری، توانایی آن را دارند تا با توجه به میزان رطوبت هوا، نوع عملکرد خود را تنظیم کنند. به این ترتیب، میزان بخار بیشتر و یا کمتری تولید خواهد شد.

 • استفاده از دستگاه بخور گرم با توجه به حرارتی که دارد، ممکن است، خطراتی را در پی داشته باشد. مخصوصا اگر در خانه فرزند کوچکی دارید، باید به این مورد توجه ویژه ای داشته باشید.
 • مصرف انرژی در دستگاه بخور سرد به مراتب بسیار کمتر از بخور گرم است.
 • دمای محفظه بخور سرد پایین است و به همین دلیل، مکان مناسبی برای رشد هر نوع باکتری و قارچ است که در صورت استفاده نادرست و تمیز نکردن اصولی آن، ممکن است به وجود آید. این باکتری ها به راحتی در هوا پخش خواهند شد که سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار می دهند.

دقیقا به همین دلیل است که باید به صورت مداوم مخزن بخور سرد را با آب و صابون مورد شست و شو قرار داد و یا تا حد ممکن از آب مقطر و یا آب جوشیده برای پر کردن مخزن استفاده کنید.

 • امکان پخش مواد معدنی موجود در آب، در دستگاه های بخور سرد وجود دارد که استنشاق آن ها برای افرادی با مشکل تنفسی، معضل بزرگی به شمار می آید.
 • دستگاه رطوبت ساز گرم با وجود بخور گرم آن می تواند موجب ایجاد التهاباتی در دستگاه تنفسی شود که در بخور سرد نمی توان آن را مشاهده کرد.
 • ویروس ها در محیط هایی که رطوبت بالایی دارند، مشکل عملکردی پیدا خواهند کرد و هردوی آن ها می توانند ویروس های موجود در فضای اتاق را از بین ببرند.

استفاده در زمان بیماری

درحال حاضر با تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم شیائومی آشنا شدید، اما پاسخ مهم ترین سوال که در زمان بیماری باید از بخور سرد استفاده کنیم یا گرم را هنوز متوجه نشدید. بنابراین باید این نکات را به شکل زیر بیان داریم تا متوجه شوید. این موارد و نکات عبارتند از:

 1. بخور سرد می تواند ویروس های موجود در هوا را از بین ببرد و در نتیجه احتمال سرایت بیماری های مسری در این مکان ها، کمتر خواهد بود.
 2. استفاده از دستگاه رطوبت ساز سرد، برای افرادی که درگیر بیماری هایی چون آسم، آلرژی و یا سینوزیت هستند، مناسب است و علایم بیماری آن ها را کاهش می دهد.
 3. افرادی که مشکلات ریوی دارند و به آنفلوانزا و یا سرماخوردگی مبتلا می شوند، بهتر است بخور گرم بگیرند. البته بخور سرد هم بد نیست و بسیاری از پزشکان، استفاده از آن را توصیه می کنند.
 4. اگر در شرایط سونا، تنفس شما راحت تر و عمیق تر بود، بنابراین بخور گرم برای مجاری تنفسی شما بهتر است. اما اگر تحمل فضای سونا برای طولانی مدت، میسر نیست، بخور سرد را امتحان کنید.

با توجه به تمامی مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، باید بدانید که هریک از دو دستگاه فوق برای زمان های خاصی، مورد استفاده قرار می گیرند. اگر توانایی تهیه و خرید هر دوی این دستگاه ها را دارید، شک نکنید و هرچه سریع تر اقدام نمایید. در اختیار داشتن این دستگاه های بخور سرد و گرم، به شما کمک می کند تا در شرایط خاص، راحت تر بتوانید، استفاده مناسبی داشته باشید.

بخور سرد برای من مناسب تر است یا بخور گرم؟

بخور سرد برای من مناسب تر است یا بخور گرم؟

دستگاه بخور گرم از دیرباز تا کنون وجود داشته است و قدیمی تر از بخور سرد است. همینطور مصرف انرژی در آن بالاتر است و حتی می توانیم به سر و صدای بیش از حد آن هم اشاره ای داشته باشیم. دستگاه بخور سرد از تکنولوژی جدیدتری برخوردار است و بدون این که دمای محیط را افزایش دهد، فضاهای بزرگتری را هم تحت پوشش خود قرار خواهد داد.
در عوض بایستی آن را کاملا اصولی تمیز کنید تا از انتشار قارچ و انواع باکتری ایجاد شده در آن، خودداری شود. در حالت کلی، استنشاق بخور سرد برای دستگاه های تنفسی انسان فوق العاده راحت تر است. با استفاده از این دستگاه، می توانید علائم بیماری هایی همچون آسم، آلرژی و سینوزیت را کاهش دهید.
در مقابل بخور سرد، بخور گرم قرار دارد که برای سرماخوردگی و آنفلوانزا گزینه بهتری محسوب می شود و از آن برای شادابی پوست هم استفاده می کنند. اما اگر به طور کلی بخواهیم در مورد بهتر بودن هریک از بخور سرد و گرم فوق صحبت کنیم، این کار را بر عهده خود شما و پزشک مربوطه می سپاریم. شما می توانید با توجه به شرایط تنفسی خود، تصمیم بگیرید که از کدامیک استفاده نمایید.
حال اگر شما تجربه بهتری در این زمینه دارید و یا سخنی خاص از پزشکی معتمد را شنیده اید، می توانید آن را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم کمکی به تمامی افرادی کنیم که در این زمینه دچار سردرگمی شده اند. به کل، تفاوت دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم شیائومی را متوجه شدید و حالا می توانید یک خرید خوب را برای خود رقم بزنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای